Tikslinė higiena – žingsnis į sveikesnę Europos bendruomenę

 

Šiandien, balandžio 7 d., minint Pasaulinę sveikatos dieną, Tarptautinė muilo, ploviklių ir buitinės chemijos produktų gamintojų asociacija (A.I.S.E.). The International Soaps, Detergents and Maintenance products (A.I.S.E.) ir Tarptautinis namų higienos mokslinis forumas (the International Scientific Forum on Home Hygiene (IFH) pristato bendrą ataskaitą, kurioje pabrėžiama ypatinga higienos svarba siekiant išvengti užkrečiamųjų ligų, Tikslinės higienos praktikos populiarinimas ir tinkamas valymo priemonių ir dezinfekantų naudojimas. 

Ši ataskaita vertina, kaip keičiasi namų ūkio higiena ir prisitaiko prie XXI amžiaus aktualijų ir visuomenei iškilusių iššūkių. Ataskaitoje pabrėžiama moksliniais tyrimais paremtos Tikslinės higienos namuose ir kasdieniniame gyvenime svarba mažinant užkrečiamųjų ligų plitimą ir užtikrinant geresnę Europos gyventojų sveikatą. 

87 proc. Europos Sąjungos gyventojų mano, kad tinkamas valymas ir higiena jų namuose yra svarbu, nes padeda išvengti užkrečiamųjų ligų. Vis dėlto, bendras pramonės atstovų ir mokslininkų tyrimas parodė, jog, net jei gyventojai veikia turėdami bendrą supratimą apie užkrečiamąsias ligas, tačiau nepakankamai žino apie tai, kada bei kur higiena yra reikalingiausia. 

78 proc. apklaustų europiečių nurodo, kad naudojo dezinfekantus ir iki COVID-19 pandemijos. Pandemijos įkarštyje šis skaičius išaugo iki 82 proc. apklaustųjų. Gyventojai nurodė, kad naudojo dezinfekantus tose situacijose, kur naudoti patartų ir ekspertai, tačiau juos naudojo ne visose rizikingose situacijose arba naudojo ir ten, kur nereikia. 

Vartotojų nuomonės tyrimo duomenys taip pat parodė, kad net ir COVID-19 pandemijos akivaizdoje, dar negalima teigti, jog Europos visuomenėje pasikeitė gyventojų supratimas apie rizikas ir tinkamą higienos praktiką. Praėjusių metų birželio mėnesį, tik 44 proc. iš apklaustųjų Europos Sąjungos piliečių manė, kad rankų nenusiplovimas nusičiaudėjus yra rizikingas ir gali sukelti infekciją, kai tuo tarpu 36 proc. tvirtino, kad jie nusičiaudėję, visuomet nusiplauna rankas. Palyginimui, praėjusių metų vasario mėnesį tokių asmenų buvo 32 proc. 

Ataskaitoje ypač pabrėžiama – Tikslinės higienos priemonės efektyvios tik tada, kai taikomos tuo metu ir tose vietose, kur tai yra reikalinga. 

Siekiant užtikrinti gyventojų elgesio pokyčius, taip pat svarbu paminėti ir trikdžius, su kuriais susiduriama. Vienas jų, tai produkto etiketėje nurodomų teiginių ir instrukcijų, kaip gaminį naudoti, skirtingas interpretavimas. 

Ataskaitoje paskelbti tyrimo rezultatai – žingsnis geriau suprasti, kaip europiečiai laikosi higienos reikalavimų ir ką apie tai mano. Akivaizdu, jog tam, kad vartotojų elgesio pokyčiai būtų sėkmingi ir tvarūs, jie turi būti lydimi vartotojų švietimo pagal Tikslinės higienos koncepciją ir įgyvendinami bendradarbiaujant su visomis suinteresuotomis šalimis.

„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), konsultuodamas gyventojus įvairiomis temomis, pastebi, jog žmonėms kyla įvairiausių klausimų, susijusių su tinkama rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu, paviršių valymu ir dezinfekavimu, todėl gyventojų švietimas apie tai, kaip tikslingai naudoti valymo ir dezinfekavimo priemones išlieka ypatingai svarbus. NVSC tikslas – užtikrinti, kad žmonės išmoktų ir pritaikytų žinias savo kasdienoje ir tikslinės higienos laikymasis taptų mūsų antrąja prigimtimi. Ypač  svarbu, kad prie to prisideda verslo ir mokslo kryptingos iniciatyvos“ – teigia NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Lietuvos kosmetikos ir buitinės chemijos gamintojų asociacijos, kuri kartu yra A.I.S.E. narys, vykdančioji direktorė Inara Joniškienė  teigia: „Mes manome, kad vartotojų laikymasis šio moksliškai patvirtinto tikslinio požiūrio į higieną savo namuose ir kasdieniame gyvenime gali turėti reikšmingą poveikį mažinant infekcijų plitimą ir užtikrinant geresnę ne tik Lietuvos, bet ir visų Europos piliečių sveikatą. Mūsų pramonė yra įsipareigojusi skatinti tinkamą dezinfekavimo priemonių naudojimą tik tada, kai jų reikia, todėl labai svarbu laikytis šių principų.“

Sveikesnė Europos bendruomenė yra siekis, kurį įgyvendinti gali kiekvienas savo kasdieniniame gyvenime, svarbiausia yra žinoti, kaip tinkamai tai laikytis higienos reikalavimų ir juos nuolatos taikyti praktikoje.

Peržiūrėti visą ataskaitą “Developing household hygiene to meet 21st century needs - A collaborative industry/academia report on cleaning and disinfection in homes & Analysis of European consumers’ hygiene beliefs and behaviour in 2020”  galima čia: www.aise.eu/targetedhygiene

Taip pat informaciją galite rasti ir parengtame video filmuke: 

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

 

Back to top